עיצוב ממ"ד

ממ"ד הוא לא רק מרחב מוגן דירתי

ממ"ד, הוא חדר מוגן שנועד להגן על הדיירים מפני אירועים ביטחוניים, כגון ירי טילים או הפצצות, הממ"ד בנוי מבטון מזוין, בעל דלת פלדה אטומה וחלון פלדה עם חלון זכוכית חד כנפי, את זה כולם יודעים ואם לא ידעתם אז עכשיו אתם יודעים 🙂

עיצוב ממ"ד הוא משימה ורצוי לא להזניח, קל מאוד להפוך את הממ"ד לסוג של מחסן אליו נכניס את כל מה שלא בשימוש ונסיים במשפט "כשיהיה זמן נמיין ונסדר" אבל במדינת ישראל כדאי לזכור שהממ"ד כמו כל החדרים בבית, מעבר להיותו בטוח צריך להיות גם מעוצב ונעים לשהייה. 

נראה לכם שרק אטיף מוסר, ממש לא, קבלו ממני, מעצבת פנים והום סטיילינג, כמה טיפים לעיצוב ממ"ד:

ראשית שמרו על תקינות הממ"ד, חשוב להימנע מכל שינוי מבני בממ"ד, כגון פירוק של דלת כניסה או חלונות, רק ממ"ד בעל חלון דו כנפי יש לפרק את החלון עצמו בזמן מלחמה על מאחר והזכוכית אינה מחוסמת, כל שינוי כזה עלול לפגוע בבטיחות הממ"ד.

אחרי ששמרנו והקפדנו לא לבצע שינויים מבניים נמשיך הלאה:

הגדירו מטרה וייעוד לממ"ד, למה אתם רוצים שישמש הממ"ד בימים רגילים? האם הוא יהיה חדר עבודה כללי או משרד ביתי למי שעובד מהבית, האם ישמש כחדר משחקים או שפשוט חדר אחסון, חדר אורחים או בכלל ישמש כחדר של אחד הילדים, אני זוכרת שהיתה לי לקוחה שהממ"ד תוכנן כחדר השינה של הבת הצעירה כי חששה מטילים ורצתה לעצמה את הממ"ד.

הגדרת מטרה וייעוד לממ"ד יעזרו לכם בתכנון ובעיצוב החדר.

מבחינת התקן – חובה להתקין בממ"ד תאורה צמודת תקרה, אבל גם תאורה צמודת תקרה יכולה להיות גוף תאורה מעוצב, זכרו שבעת מלחמה חלון הפלדה סגור ולכן החדר חשוך, אז גוף התאורה רצוי שיאיר את החדר אבל תבחרו אור נעים בגוון ןחם ולא לבן בית חולים (גוון אור רצוי 3000-4000 קלווין), בנוסף מנסיון אישי ממליצה לשים בממ"ד מנורת קריאה רגילה ותאורת חירום.

בעיצוב הממ"ד השתמשו בצבעים בהירים כדי ליצור אווירה נעימה, צבעים בהירים ותאורה בגוון חם יכולים לעזור וליצור אווירה נעימה יותר בממ"ד במיוחד במצבי חירום, ניתן לצבוע קיר אחד בצבע שונה או לחילופין להדביק טפט על קיר אחד.

בחרו ריהוט פונקציונלי, בין אם הממ"ד משמש כמשרד או חדר אורחים או חדר משחקים, תכננו רכישה של  ריהוט פונקציונלי שיעזור לנצל את החלל בצורה הטובה ביותר, למשל תוספת למשרד יכולה להיות כורסא נפתחת, תוספת לחדר משחקים או חדר אורחים יכולה להיות ספה שנפתחת למיטה זוגית, קיימות היום גם ספות עם ארגז מצעים, מצד שני יכולה להיות גם ספת ישיבה בלבד ולהוסיף פוף לילדים.

במידה והחדר משמש כחדר של אחד הילדים, שימו לב לתכנון כדי שיהיה מקום לשאר בני הבית, למשל שתהיה מיטה או נפתחת או מיטה זוגית אם יש מקום, למיטה שיהיה ארגז מצעים לאחסון, במידה ואין מקום לשידה לצד המיטה אז כדאי לתכנן מיטה עם גב מיטה תואם שידה (ראו תמונה בהמשך), תכננו שולחן עבודה לילד השוהה בממ"ד בדיוק בגודל המתאים לצרכים שלו.

בעיצוב פנים ולא משנה איזה חלל בבית, הוסיפו גם אלמנטים אישיים, כגון תמונות משפחה, בממ"ד כדאי לתלות תמונת נוף כדי שלא תרגישו כלואים בזמן שהייה בממ"ד בזמן חירום או פריטי נוי קטנים ולא שבירים, ספריה קטנה עם הספרים האהובים עליכם, ספריה חשוב לקבע לקיר מטעמי בטיחות, לא לשכוח לתכנן נק' תקשורת, מגבר לאינטרנט, טלוויזיה שיכולים לעזור וליצור אווירה ביתית יותר בממ"ד.

היה והחלטתם לעצב את הממ"ד כחדר עבודה/משרד ביתי, רישמו לעצמכם מה הצרכים שלכם: האם אתם עובדים לבד? האם יש קבלת קהל? האם אתם עושים רק עבודה משרדית או גם מטפלים באנשים? האם אתם עובדים עם מסך אחד או שניים? האם המחשב נייד או נייח? האם יש מדפסת ומה גודלה? ואז תחשבו מה גודל שולחן העבודה לו אתם זקוקים? מה גודל הכיסא? 

רק אחרי שתכינו רשימה מדויקת תוכלו להתחיל לעצב את הממ"ד, כל עיצוב פנים מתחיל מרשימת צרכים

בשלב ראשון תבחרו צבעוניות – בהירה/כהה, תבחרו תאורה, אח"כ תחליטו איזה שולחן עבודה אתם צריכים, שימו לב להתאים את הגודל לממ"ד והשלב האחרון הוא בחירת אקססוריז ושאר חפצים משלימים, כמו למשל וילונות ושטיח.

רוצים לעצב את הממ"ד כחדר משחקים – חשבו על מקומות אחסון, מדפים מקובעים לקיר, סלסלות קש עם צעצועים, שולחן קטן שילדים יוכלו לצייר ולהשקיע ביצירות משלהם, שטיח נעים לישיבה, פוף אחד או שניים וכסאות קטנים שאפשר לערום אחד על השני.

אם החדר משמש כחדר משחקים תלו תמונות מתוך סרטי ילדים, צבעו את החדר בצבע פסטלי ולמחמירים בעיצוב יש צבע שמשמש גם כצבע לוח עליו אפשר לכתוב בקיר ולמחוק.

למתחמקים מספורט הממ"ד יכול לשמש גם כחדר אחסון לפריטים שאינם בשימוש יומיומי, כגון בגדים, צעצועים או כלי עבודה, לשם כך תכננו בממ"ד ארון קיר גדול ומכיל ולצידו הפכו את הממ"ד גם לחדר כושר, הכניסו אופני כושר או הליכון ותכננו שיעמדו מול הטלוויזיה כך שגם בימים כתיקונם יהיה לחדר שימוש מצויין.

עיצוב פנים לממ"ד זו הזדמנות מצויינת ליצור חדר שימושי ומעוצב, המציע 

לכם מקום בטוח ורגוע לשהייה.

 

מהתקשורת

מהפרויקטים שלי

הלבשת דירת קבלן

הלבשת דירת קבלן בחולון כשאבי פנה אלי והודיע שהחליט לעבור לגור בדירה אותה רכש הבנתי שהעבודה היא הלבשת הדירה, הום סטיילינג. כשהתחלנו את הפרויקט, אני

קרא עוד »

עיצוב דירה במודיעין

דירה במודיעין – הדירה של שירה ומתי המחמאה גדולה לכל מי שעצמאי, היא לקוחות המגיעים מפה לאוזן. כשהלקוחות מגיעים כי הממליצה עלי היא חברתו של

קרא עוד »

שיפוץ דירה בתל אביב

פרויקט בתל אביב זוג שהילדים עזבו את הבית, פנה אלי בבקשה לתכנן שיפוץ. הדרישות היו מאוד מדויקות, משפצים את החלל המרכזי כולל החלפת מטבח, את

קרא עוד »

עיצוב הבית ב 4 שעות

רוצים בית מעוצב, מאורגן ומותאם לכם בדיוק – אבל לא יודעים איך להתחיל?
Call Now Button
×
דילוג לתוכן